Döküman Arşivi Köşe Yazarları Yazıları VERTİGO

   
   
 Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
[Yenile]
Güvenlik Kodu Üstte resimde bulunan 6 karakterli harf ve rakamları yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Duyurular
 Köşe Yazarları
Uzunköprü Rehberin Amacı 31.12.2012
 SİTE  EDİTÖRÜ
 Yaşam Hastanesi

 Sinemalarda Ne Var?
 Anketimiz
Dökümanlardaki Sağlık Haberleri Nasıl ?
Bakmıyorum
%23,6
Güzel
%5,26
Yararlı
%28,9
Fikrim Oldu
%42,1
Toplam Oy : 38
   
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
  VERTİGO
VERTİGO
«« Önceki Döküman  
Sonraki Döküman »»
Tarih
:
30.01.2013
Kategorisi
:
Köşe Yazarları Yazıları
Okunma Sayısı
:
32379
Yorum Sayısı
:
0
Ekleyen
:
Yaşam Hastanesi
VERTİGO YAŞAM KALİTESİNİ CİDDİ ÖLÇÜDE BOZUYOR
Olduğunuz yerde etrafınız dönüyor ya da kendi kendinize döndüğünüzü hissediyorsanız bu belirtiler vertigo olduğunuzun işareti olabilir. Nörolojik hastalıklar ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisi olan vertigo, yaşam kalitesini ciddi ölçüde bozuyor.
Boşluktaki yönelim değişikliği hissinden kaynaklanan nörolojik şikayete vertigo denir. Hareket halüsinasyonu olarak da tanımlanan  vertigo, tipik olarak dönme ve rotasyon şeklinde oluşur. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlenen vertigonun toplumda görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır.


FARKLI RAHATSIZLIKLAR VERTİGOYU TETİKLEYEBİLİR

1- Kulağa bağlı nedenler: Tüm gerçek vertigoların % 70’inden sorumlu olan organdır. Meniere hastalığı, pozisyonel vertigo, kulağın akıntılı kronik hastalıkları, işitme kaybı ile giden kulak hastalıkları, viral bir enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıkları, ileri derecede damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşan iç kulağa daha az kan gitme durumu, bazen de spontan hiçbir nedene bağlı olmaksızın iç kulaktaki zarların yırtılmasına bağlı vertigo atakları oluşabilir.
2- Travmalar: Kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında aşırı kısıtlayıcı bir vertigo ile beraber bulantı ve kusma oluşabilir. Hasta başını en ufak şekilde oynatsa bile belirgin bir baş dönmesi atağı geçirebilir. Bu durumun düzelmesi haftalar, hatta ayları bulabilir. Bu olayda, yıllar sonra dahi özellikle pozisyon değişikliklerinde oluşan birkaç saniyelik şiddetli baş dönmeleri kalabilir.
3- Enfeksiyon: Özellikle şiddetli gribal enfeksiyonlar sonrası kulak kaynaklı baş dönmeleri meydana gelebilir. Daha ciddi enfeksiyonlarda, beyin zarının iltihaplanmasına neden olan durumlarda bulantı-kusma ile giden dengesizlik durumları oluşabilir.
4- Nörolojik hastalıklar: Multipl Skleroz, sifiliz, çeşitli beyin tümörleri, Parkinson hastalığı vb. hastalıklar sinir sistemini etkileyerek dengenin bozulmasına neden olur.
5- Alerjik nedenler: Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, alerjik bünyeli insanlarda polen ve alerjik ortama bir cevap olarak vertigo atakları oluşabilir. Tedavide sadece antihistaminikler vermek yeterlidir.
6- Servikal nedenler: Aslında baş dönmelerinin büyük bir kısmı (özellikle pozisyonel olanları) boyun kaynaklı sanılsa da, çok ileri boyun fıtıkları haricinde baş dönmesi yapmazlar.
7- Migren : Migren hastalarının yaklaşık % 25'inde vertigo görülmektedir.
Vertigo atakları, baş ağrısı öncesinde veya sırasında ya da bundan bağımsız olarak ortaya çıkar.

8-
Tansiyon değişiklikleri:Herhangi bir nedenle tansiyonun çıkması veya düşmesi tek başına baş dönmesi nedeni olabilir. Fakat şiddetli vertigo krizlerinde tansiyonun sorumluluğu yok denecek kadar azdır.
9-Psikiyatrik Nedenler:Psikiyatrik bazı rahatsızlıklarda da tekrarlayan vertigo şikayetleri olabilir. Depresyon durumları veya kullanılan psikiyatrik ilaçlar vertigo oluşturabilir.
10-Sersemlik Hissi: Tüm nörolojik şikayetlerin en sık olanıdır ve sıklığı yaş ile artar. Bu terimin nasıl betimlendiği tespit edilmelidir. Genellikle sersemlik, baş dönmesi, zayıflık ya da bayılacakmış hissi anlamında kullanıldığı görülmektedir. Hasta tarafından vertigo veya dönme hissinin ilüzyonlarından farklı olarak sallanma hissine benzetilmektedir. Oturur veya yatar pozisyondan hızla kalkma sonucu sallanır tarzda sersemlik ve gözde lekeler belirebilir. Hasta, hareketsizliğini sağladığı zaman içinde bulgular azalır.
 
 Vertigonun kesin bir tedavisi var mıdır?


Vertigo’nun asıl sebebinin araştırıldıktan sonra baş dönmesinin neye bağlı olduğunun bilinmesi çok önemlidir. Bu durumun sebebi eğer bir tümörse ameliyat gerekmektedir. Psikolojik bir rahatsızlıktan ya da Menier hastalığından kaynaklı ise ilaç tedavisi ile baş dönmesi azaltılmaktadır. Tedavide asıl önemli olan vertigonun kaynağının bulunmasıdır. Psikolojik kökenli durumlarda ilaçla tedavi yöntemine başvurulur.
Vertigo pek çok nedenle oluşabilen ancak oluştuğunda hastanın ciddi anlamda hayatını kısıtlayan bir durumdur. Pek çok önemli hastalığın ilk göstergesi olabildiğinden mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir.
                                                                                              
Uz
m.Dr. Nuriye ÇÖMEZ YILMAZ                                                                                                    Nöroloji Uzmanı


Içeriği Paylaşın Butonu    

 Ayın Firması


Ayın Firması Bulunamadı.
 E-Bülten Aboneliği
Ad Soyad
E-Mail
Ekle Çıkar

 İstatistikler
Aktif Ziyaretçi
: 1
Bugün Tekil
: 33
Toplam Haber
: 56
Toplam Firma
: 279
Onaylanacak
: 352
Toplam Üye
: 92
Toplam Dosya
: 1
Toplam Döküman
: 9
Toplam İlan
: 0
Toplam Ürün
: 0
   
   
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2009-2013 Uzunkoprurehber.com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.


Uzunkoprurehber.com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank-TR.com

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 1,0625 saniyedir.